A Csendes-óceán hullámaitól övezve, a Fülöp-szigetektől keletre létezik egy paradicsom, ahol elhagyatottságának köszönhetően máig ősi érintetlenségében folyik az élet. A nagyrészt lakatlan Palau-szigetek egyike azon gyönyörű helyeknek, melyek mesés élővilágot, gyönyörű tájakat és különös titkokat rejtenek.
Palaut és környékét a híres Survivor című sorozat tette népszerűvé. Ennek a pazar országnak a látványától az embernek első látásra eláll a lélegzete. A távoli szigetcsoport a Fülöp-szigetektől keletre található, 241 kisebb-nagyobb szigetből áll, és a világ 5 leggazdagabb búvárparadicsoma között tartják számon. A szigetek többsége korallképződmény.
A sziget nem csak a víz felszíne felett kelti életre álmaink édenkertjét, a víz alatt is jó néhány titkot rejteget. Többek között itt található a Föld egyik leglátványosabb koralltelepe, melynek megannyi csodálatos, színes élőlény az őrzője. A teljes lakosság kétharmada egyetlen szigeten, a Koror szigeten él.
A Rock Islands Palau déli területén található, kéklő lagúnáiról és egyedi alakjáról híresült el. Különlegessége a a híres medúza tó, melyben bárki úszkálhat, miközben ezeket a különleges lényeket közvetlen közelről figyelhetjük meg. A több, mint 12 ezer éves sós vizű tóban medúzák milliói hemzsegnek. Az állatok annak köszönhetően kerültek a vízbe, hogy a tó egykor összeköttetésben állt a Csendes-óceánnal, a vízszint folyamatos apadásával mindez azonban megszűnt, és számtalan csalánozó rekedt kisebb vizekbe. Nem véletlen tehát, hogy a mesés Rock Islands tavaly nyáron felkerült az UNESCO Világörökségi listájára.
És bár ezek az állatok ártalmatlanok Palau környékén nem érdemes előzetes ismeretek nélkül merülni. A sziget 2009 óta hivatalosan is védett álltatnak tekinti a cápákat, annak ellenére is, hogy a tengeri ragadozó emberevő hírében áll. A sziget teljes gazdasági övezetében betiltották a cápahalászatot.
Bár a táj ma lakatlan, úgy tűnik az ember időről-időre tanyát vert rajta, bizonyítja ezt, hogy a szigeten alacsony növésű emberek maradványait találták. Sokan először a gazdag emberi képzeletnek köszönhetően hobbitoknak vélték őket, ám csakhamar kiderült, hogy ősi palauiakról van szó, akiket törpenövéssel áldott meg a sors.
nem semmi hely lehet.
Gyonyoru hely! Palautol delre (kb ugyanazon a hosszusagu fokon) az Egyenlitonel talalhatoak a Wayag-szigetek, Raja Ampatban, Nyugat-Papuaban (Indoneziahoz tartozik). Legi felveteleket nezve meg sem lehet allapitani, melyik Palau es melyik Wayag, ismerni kell hozza a szigetek egyedi korvonalait. Raja Ampat buvarok koreben talan az elsoszamu zarandokhely a vilagon, a korall haromszogben a tengeri biodiverzitas epicentruma a National Geographic szerint is.
Par nappal ezelott jottem vissza egy 25 napos kalandturarol Raja Ampatbol, Wayagon 4 napot toltottem. Ha esetleg erdekel benneteket, ime nehany kepem: http://www.plezeradam.com/#/portfolio/raja
A planktonevő un. rablócápa (Rhincodon typus, whale-shark= bálna-cápa) halászatát tiltották be. A whale-shark az emberre nem veszélyes. Persze nem ajánlatos közel menni hozzá. A világ legnagyobb hala. Átlagos hosszúsága 10m (10t súllyal) de 23m-eset is találtak már. Veszélyeztetett fajként ma már általános védelmet élvez.
http://www.youtube.com/watch?v=8nmWeN93X7s
Amúgy a Palau-szigetek is sérülékenyek, a klímaváltozás miatti tengerszint emelkedés veszélyezteti korallzátony ökorendszereit.
gyönyörű képek