A megfelelő folyadék bevitele szervezetünk számára talán a legfontosabb, kifejezetten a nyári hőségben. Ám egyáltalán nem mindegy, hogy milyen itallal oltjuk szomjunkat, hiszen az egészségtelen innivalókkal gyakran nagyobb kárt okozhatunk szervezetünkben, mint amennyi hasznot. Most vegyük sorra azokat az italokat, amelyeket mindenképpen érdemes lenne elkerülnünk!
1. Gyümölcslé, gyümölcsital
A gyümölcslé, vagy gyümölcsital felirattal rendelkező, általában papírdobozba zárt folyadékok szinte kizárólag élénk színű, cukrozott vizet rejtenek magukban. Ha ebben a kategóriában egészséges innivalót szeretnétek találni, akkor kizárólag a 100%-os gyümölcsleveket fogyasszátok!
2. Tejszínhabos kávé italok
Egy jó nagy adag, tejszínhabos, cukrozott jegeskávé körülbelül 800 kalóriát tartalmaz, ami önmagában az egy harmadát jelenti egy átlagos felnőtt ajánlott napi energia bevitelének. Ezen felül pedig rengeteg telített zsírt tartalmaz. De miért is szeretjük annyira? A koffein jótékony hatása mellett finom, édes íze miatt fogyasztjuk. Ám abba valószínűleg már nem gondolunk bele, hogy egy normál jegeskávé átlagosan annyi cukrot tartalmaz, amivel egy kisebb sokkot okoz a szervezetünknek.
3. Ízesített víz
Az ízesített vizek talán valóban néhány plusz vitamint tartalmaznak a hagyományos ásványvizekkel szemben, ám legtöbbjük szintén hatalmas mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaz. Ha legközelebb egy ilyen vizet kívánsz venni, előtte nézd meg a címkét: ha vízen és egyéb, természetes ízesítőkön kívül cukrot, vagy egyéb más hozzávalót látsz, akkor inkább hagyd a polcon!
4. Cukormentes szénsavas italok
A sima szóda bár kalóriamentes, ám semmiféle tápanyagot sem tartalmaz cserébe. Ha viszont a diétás kóláról beszélünk, akkor pluszban olyan, mesterséges anyagokat is viszel a szervezetedbe, amelyekre annak semmi szüksége, ne is beszéljünk arról, hogy víz és tea helyett ilyen “műanyag” folyadékkal visszük be a szükséges folyadék mennyiséget. Ha valóban ilyen italra vágyunk, akkor próbáljunk meg az 1 pohár/doboz mennyiségnél maradni.Illetve, ha már kóláról van szó, akkor ez a változat természetesen egészségesebb, mint a hagyományos, cukrozott.
5. Tejszínes jeges koktélok
Ha már a kalóriákról van szó, akkor a koktélok igazi főbűnösnek tekinthetők. Például egy átlagos Pina Colada 880 kalóriát tartalmaz, körülbelül nyolcszor annyit, mint egy shot.
6. Gyümölcs smoothie
Igen, a gyümölcs nagyon egészséges vitamin és ásványianyag tartalma miatt, ám azért abba is érdemes belegondolni, hogy egy normál méretű gyümölcs smoothie körülbelül 700 kalóriát is tartalmazhat, míg fehérjéből csupán 2 grammot. A gond ezekkel az italokkal, hogy több cukrot és kalóriát visznek be, mint amennyit a szervezet és a gyümölcsök el tudnak égetni.
7. Sport italok
Ha edzés után egy ilyen sport itallal oltjuk szomjunkat, könnyen lehet, hogy azonnal visszatöltjük szervezetünkbe mindazt a kalóriát, amit a fárasztó testmozgás során elégettünk. Ezen kívül számos kimondhatatlan, mesterséges anyagot is tartalmaz.
8. Magas alkohol tartalmú italok
Az alkohol önmagában nem káros a szervezetünkre, sőt, mértékkel fogyasztva növeli a jó koleszterint, serkenti a vérkeringést, valamint javítja az anyagcserét. Ám, ha túlzásba visszük, akkor könnyen nem kívánt kilókat, valamint számos egészségügyi problémát eredményezhet, például egy tanulmány szerint a túlzott és rendszeres alkoholfogyasztás mintegy 36%-kal képes megnövelni a rák kialakulásának kockázatát.
9. Energia italok
Az energiaitalok talán a szervezetünkre legkárosabb folyadékok, mivel szinte kizárólag csak mesterséges anyagokat tartalmaznak. Rendszeres fogyasztásuk kifejezetten káros a gyomor, valamint a szív számára, melyet a kombinált élénkítőknek köszönhetően sokkal jobban terhel, mint a kávé, vagy bármilyen más frissítő.
10. Üdítők
Ebben a kategóriában elég nehéz egészséges változatot találni, hiszen az üdítők szinte mind tele vannak cukorral és üres kalóriákkal, melyek csak arra jók, hogy megszüntessék éhség érzetünket. Az pedig tény, hogy az üdítők az egyetlen olyan beviteli anyagok, amelyek közvetlenül elhízást okoznak.
@nevetkőzzcsakszopnifogsz!: igen 🙂
az alkohol önmagában nem káros a szervezetünkre??? (meg mi az, hogy növeli a jó koleszterint? estleg koleszterinszintet, de még így se igaz…)
de a kalória, az fuj… (szerintem nézz utána, hogy megy ez a kalória-dolog, és akkor pl azt is megtudod, hogy a kcal az már kilokalória…)
Rémületes bullshitgyűjtemény, egészen légből kapott számokkal. Tejszínhabos kávé 800 kcal?! Végül is “jó nagy adagról” volt szó, bizonyára literes korsóra gondolt a posztíró.
A poszt-toló miért írja le ennyiszer a kalória szót, amikor nyilvánvalóan nincs tisztában a fogalmával?
szóval marad a víz?
@lac666: Úgy, úgy! Barna Kozel házit korsókkal Prágában a Vencel téren.
@Eastbay1: SÖRT!!!!! Más nem is kell!
@Daniel W. Mcload: tejet nem ihatsz, mert a paleo dieta szerint az a feher halal es szornyu kinok kozott pusztul el mindenki, aki tejet fogyaszt
A smoothie-val mi a gond (azon kívül, hogy utálom)? Ötször olvastam el, de nem értem.
Biztos az én hibám. Hogyan lesz ebből 700 kalória? 1 kg földieper 350 kcal.
Tudtommal a smoothie csak zúzott gyümölcsöt tartalmaz, mást nem. Ha nagyon muszáj, steviával édesíted, az 0 kcal.
Mi a gond azzal, ha betolok egy fél kiló epret zúzott, hígított formában?
Az igazi a szűretlen, vitamin és más élesztőmaradék-tartalmú, igazi búzasör!
Szerencsetlen posztolo csak a (800) kaloriakat latja a szeme elott, eleg sanyaru lehet az elete…
@☉ ☾: es ha egyenkent kibontogatom azokat a kis zacskokat? 😀
100 ml Pina Colada kalóriatartalma 93. Ennek alapján az átlagosra vonatkoztatott 880 kcal a posztot hmmm… hiteltelenné teszi. A “kizárólag csak mesterséges anyagok” = “legkárosabb” pedig a bio-idiotizmus olyan előrehaladott fokát mutatja, amivel nem szükséges vitába szállni. Az ilyen nézetek vallói sajnos menthetetlenek.
A zöld teát mindenkinek lehet ajánlani, de csak azt, amelyet nem filterben árulnak, hanem látod a leveleket a forrázáskor.
THE COCTAIL PARTY néven írod mindezt? 😀
@Eastbay1:
Elsősorban Pils típusú fanyar söröket
Ez így, ahogy le van írva, hülyeség.
Igyál jeges kávét, koktélt meg cukros kólát meg minden mást – időnként. Tehát nem napi szinten, főleg nem napi többször, hanem mondjuk havonta kétszer. Nem attól az x kcal beviteltől leszel kövér és/vagy cukorbeteg, hanem ha rendszeresen beviszel ennyi pluszt anélkül, hogy a szervezetedet meg is dolgoztatnád. Ez pont ugyanolyan, mint amikor valaki kikel a mekis kaja ellen, pedig ha mértékkel fogyasztod, tehát nem napi-heti szinten, semmi bajod nem lesz tőle. Ésszel kell élni, ennyi az egész.
@Eastbay1:
Miért kéne ezeken kívül mást inni?
Egyébként a jó minőségű zöld teák kifejezetten egészségesek.
Az energiaitalok meg elég hasznosak tudnak lenni. Az edzéstől és a céltól függ. Persze nem éjjel nappal.
@Eastbay1: tejet. 🙂
Legalábbis azt nem láttam a fenti listában, de biztos jön majd egy egészségtudatos hittérítő és elmondja, hogy miért nem jó.
Jó, akkor a vízen és a 100%-os házilag facsart gyümölcslén kívül mit szabad inni?