A vallás egy csodálatos dolog. Nemcsak, hogy megannyi formája, alakja létezik, emberek millióinak képes hitet, megnyugvást, védelmet és szeretetet biztosítani évezredek óta. Ez a cikk nem azt a kérdést próbálja megválaszolni, hogy létezik-e Isten, és, ha igen milyen formában, vagy, hogy melyik vallás az igazi, vagy éppen előbbre való, csupán a világ valószínűleg legszebb, legkülönlegesebb vallási épületeit szedi egy csokorba.
1, Szent Bazil Katedrális, Moszkva, Oroszország
Mi az, ami a katedrális szó hallatán először az eszünkbe jut? Valószínűleg legtöbbünk fejében égig érő tornyok, impozáns boltívek, óriási harangok és gyönyörűen faragott oszlopfők jelennek meg elsőként, és nem is járunk messze az igazságtól, kivéve, ha a Szent Bazil katedrálisról beszélünk. Nemcsak, hogy a szerkezeti jegyei állnak távol egy hagyományos katedrálisétól, hanem a kinézete is, hiszen leginkább egy Disneyland-i mesebeli kastélyra hasonlít. Az ortodox templom vidám, színes hagymakupolái határozottan mutatnak az ég felé. Mivel ez a különleges építészeti alkotás Moszkvában a Vörös téren található, falai jellegzetes vörös, valamint egyedülálló, festett téglákból állnak. Az, hogy ez vajon a véletlen műve-e, még a helyiek is csak találgatják. A lényeg viszont, hogy senki sem tudja pontosan definiálni ezt az építészeti stílust. Dimitry Shvidkovsky Orosz Építészet és a Nyugat című könyvében azt írja, hogy a katedrális egyetlen más orosz épülethez sem hasonlítható, olyan, mintha nem is népének alkotása lenne. Néhány szakértő szerint a katedrális stílusát a bizánci, vagy arab építészet földjén lenne érdemes inkább kutatni. Ám egy azonban bizonyos: a Szent Bazil katedrálist még csak véletlenül sem nevezhetjük átlagosnak, vagy unalmasnak.

2, Saint-Michael d’Aiguilhe, Le Puyen Velay, Franciaország
A Szent Bazil katedrálistól eltérően ez a kápolna sokkal hagyományosabbnak tekinthető, mármint ami az építészeti stílust és jegyeket illeti, hacsak azt a különleges tulajdonságát nem nézzük, hogy egy különálló szikla tetejére épült a város kellős közepén. Le Puyen Velay városka szívében, egy vulkanikus kőzet tetején, 85 méteres magasságban emelkedik a mesés francia vidék fölé. Ahhoz, hogy a templomot megközelítsük, igazi hívőnek kell lenni, vagy nem árt egy kis elszántság, hiszen 268 darab meredek lépcsőfokot kell megmásznunk ahhoz hogy beléphessünk ebbe a csodálatos francia kápolnába. Kevés épület vészelte át ilyen jól az idő vasfogát, az erő megtestesült szimbólumaként merednek csúcsai az ég felé. A templomot Godescalc püspök építtette 962-ben, ezzel ünnepelve Szent Jakab visszatértét a zarándokútról. Érdekessége, hogy a templom felépítése előtt a szikla tetején egy ókori római szentély állt, amelyet Merkúr istennek szenteltek.

3, Cologne Dom Katedrális, Cologne, Németország
Ismertebb nevén Kölni Dóm a legnépszerűbb, legszebb római katolikus templom Németország területén. A különleges, gótikus stílusban épült katedrális tornyai kecses csipkézett oszlopokként törnek az ég felé. Az UNESCO az emberi zsenialitás egy kivételes alkotásának titulálta, ezért a világörökség részévé tette. Ezen egyáltalán nincs mit csodálkozni, hiszen naponta átlagosan 20 000 ember látogatja ezt a különleges építészeti alkotást, Németország egyik leglátogatottabb látványosságává téve azt. Ám nem csak Németország, hanem egész Közép-és Észak Európa legnagyobb gótikus stílusban épült katedrálisa, melyet számos, különleges és egyedi szobor díszít. Ha a közelben járunk, semmiképpen sem hagyjuk ki ezt a monumentális vallási alkotást!

4, Szent György Kolostor, Wadi Quelt, Izrael
A szerzetesek gyakran magányosan, remetékként, a világtól elzárva élik önmegtartóztató, elmélkedéseknek és Istennek szentelt életüket. A sziklákba vájt kolostor Izraelben, Wadi Qelt nyugati partján található. A szent hely egy vékony hídon át közelíthető meg, amely Wadi Qelt völgye felett ível át, amelyről sok hívő azt tartja, hogy a 23. énekben szereplő Árnyék vagy Halál Völgyet jelenti. Már a hely megközelítése is tehát egészen különleges, távozva akár valóban azt érezhetjük, hogy újjászülettünk.

5, La Sagrada Familia, Barcelona, Spanyolország
A spanyolokat Európa legkatolikusabb népeként tartják számon, így egyáltalán nem meglepő, hogy rengeteg csodálatos templommal, katedrálissal büszkélkedhetnek, ám valamennyi közül a La Sagrada Familia a legszebb és legnépszerűbb. Antonio Gaudi, a spanyolok által csak “Isten építésze” néven emlegetett világhírű művész majdnem 40 évnyi munkásságának köszönhetjük ezt a csodálatos katedrálist. Habár a zseniális építész nem élhette meg alkotása befejezését, hiszen a helyiek szerint még mindig további 20-30 év szükséges annak befejezéséhez, azóta is emberek milliói járnak csodájára minden évben, Spanyolország egyik leglátogatottabb, legnépszerűbb látványosságává emelve a templomot. Így nem csoda, hogy az UNESCO a világörökség részévé tette ezt az egészen különleges, katolikus építészeti alkotást.

6, Callao Barlang Kápolna, Fülöp-szigetek
A Fülöp-szigetek domináns vallása a római katolicizmus, a lakosság több, mint 80%-a gyakorolja ezt a hitet, így nem csoda, hogy a vallás nyomai minden talpalatnyi területen, még barlangokban is felfedezhetők. A Callao Barlang 7 kamrájának egyikében található a Barlang Kápolna. A barlang belső kiképzése szinte teljesen megegyezik egy hagyományos temploméval, ez adja különleges hangulatát. Annak ellenére, hogy a kápolna szinte kritikus állapotban van, teljesen egyedülálló archeológiai, geográfiai, történelmi és kulturális értékkel bír.

7, Szikladóm, Jeruzsálem, Izrael
Ez a különleges, Jeruzsálem szinte egész területéről látható szentély a Templom téren, a Szent Szikla fölött helyezkedik el, melyről úgy tartják, hogy Mohamed próféta éjszakai mennybéli utazásának helyszíne volt. Az 5. században egy keresztény templom állt a téren, innen is kapta az a nevét. A Szikladómot ennek a templomnak a romjaira építették később, melyet egy hosszú lépcsősoron tudunk megközelíteni, ám csak a napnak egy bizonyos szakaszaiban. A Szikladóm nem mecset, hanem egy muzulmán szentély. A Szikladóm a legrégebbi iszlám emlékmű, amely a mai napig teljes pompájában áll. Az épület nyolcszögletű részén arab szövegek futnak végig, amelyek a szent Koránból származnak. Ezek még a nagy felújítás alatt kerültek a szentély falára Szulejmán szultán idején. Egy ősi legenda szerint a halottak havonta kétszer, az éj leple alatt a szentélyben találkoznak, hogy imádkozzanak.

8, Szent Péter-bazilika, Vatikán
A Szent Péter-bazilika a római katolikus egyház első számú szentélye, a világ legnagyobb keresztény temploma. A monumentális templom a Vatikánban található, Szent Péter apostol sírjának helyén. Az építési munkálatok még a 16. században, II. Gyula idején kezdődtek, majd végül több, mint 100 évvel később, 1667-ben értek véget. A bazilika olyan neves művészek keze nyomát viseli, mint Michelangelo, Sangallo, Raffaello, Bernini, valamint Bramantera. Aki Rómába látogat, még csak véletlenül se hagyja ki a Vatikánt és a Szent Péter-bazilikát, amelynek kupolájából hihetetlen kilátás nyílik a városra.

9, Borobudur, Indonézia
Indonéziában található a világ legnagyobb buddhista templomegyüttese, a Borobudur. Az együttes a Szaliendra dinasztia megbízásából épült, körülbelül 800 körül. Az építési munkálatok körülbelül 75 éven át folytak, az eredmény pedig egy csodálatos, szimbolikus jelentéssel bíró építészeti alkotás, hiszen felülnézetből egy háromdimenziós mandala képében tárul elénk a Föld és az Ég összeolvadása. Az öt különlegesen elhelyezett terasz a földi létet szimbolizálja, melyek legtöbbjében találhatók sztúpák, amelyek a buddhista építészet jellegzetes elemei, halmokat jelentenek. Ezek kezdetben valóban egyszerű földhalmok voltak, később szobrokat tartalmaztak. Ez az egzotikus, keleti vallási alkotás is megtalálható az UNESCO világörökség listáján.

10, Karni Mata, Dashaba, India
Karni Mata, más néven Szent Patkányok temploma Indiában, Dashabában található. Első ránézésre egy gyönyörű, tiszta, jó állapotban lévő templomot pillanthatunk meg, ám, ha beljebb merészkedünk, padok és imádkozó hívők helyett több ezer patkányt találunk. A templom történetéhez egy ősi legenda is tartozik. A monda szerint a középkorban Karni Mata, egy hindu asszony csodatételeket vitt véghez, mely révén kasztja legbefolyásosabb emberévé vált. Amikor elvesztette fiát, a halál istenéhez fohászkodott, hogy adja vissza neki őt, ám a fiú addigra már reinkarnálódott, mégpedig patkány alakban. Az asszony alkut kötött, hogy családtagjai haláluk után patkányokként reinkarnálódjanak és úgy térjenek vissza a földre mindaddig, amíg emberként újra nem születhetnek mindannyian, ugyan abban a családban. A templomban több 10 000 patkány él, amelyeket a hívők etetnek és itatnak, sőt, a templomnak külön szakácsa is van. Hogy a rágcsálóknak nehogy bajuk essen, kerítésekkel és hálókkal védik a templomot az esetleges ragadozókkal szemben.
